19 Ekim 2012 Cuma

Balböcüklerinden Geometrik Şekiller


Geçen sene oğlum birinci sınıftayken bu geometrik şekilleri işlemişlerdi. Ev eşyalarımızdan hangileri bu şekillere benziyor diye örneklendirmeler yapardık. Taekwondo öğretmeninin oğluma vermiş olduğu 2. sınıf test kitabının ilk sayfalarında yine bu şekillere yer verilmiş. Sınıf öğretmenleri rahatsızlandığından dolayı oğlumun halihazırda yapması gereken bir ödevi yokken bu günlük bu kitaptaki test sorularından çözeriz diye oturduk ancak geometrik şekillerle karşılaşınca; "Hep büyük eşyalarla örnekler verdik bir de ele avuca alınır küçüklükte olsunlar bakalım" dedik ve işe koyulduk.

Bize dört yaşındaki kızım da eşlik etti.. 


Malzemeleri hazırladık; renkli karton, makas, yapıştırıcı, cetvel, kalem..

Balböcüklerim istedikleri renkteki kartonları seçtiler. Kartonlara şekilleri çizdim. Balböcüklerim de kestiler, biçtiler, kızım tam kesmeyi bitirmişken şeklin bir kenarını ayırıverdi.. aradaki çizgilerden de kesilecek sanmış. Neyse ağbiyi biraz beklettik ama tekrar çizdik artık. Kız kardeş küpün kenarlarını kesmeyi bitirince kenarlar kıvrıldı, köşeler katlandı..


Önce bu kartonlardan ne çıkacak diye anlayamadılar herhalde ki kenarlar mum yapıştırıcı ile yapıştırıldıkça oğluma şekiller tanıdık gelmeye başladı. Son kenarları mum yapıştırıcı yerine sıvı yapıştırıcı ile yapıştırdık.

Oğlum bir kare prizma, kızım da bir küp yapmış oldular. Kalan karton parçalarını da değerlendirerek bir silindir, bir koni, bir de üçgen prizma yapmış olduk.  


 Gayet başarılı bir çalışma oldu, pozlar da süperr.. (^_^) 

Üçgen prizmamız biraz uzun oldu daha sonra onu üçe böldük ve diğer şekillere çatılar yaptık. Şekilleri elimize alarak ev eşyalarını karşılaştırdık. Böyle daha iyi oldu sanki, geçen sene niye aklıma gelmediyse.. (^_^)

Siz de deneyin, hem dokunarak hem de görerek şekilleri öğrenecekler.

Şaka Gibi: Ertesi gün dört yaşındaki kızım ağabisine tutturdu "ağabi senin kare prizmanın soy adı ne?" diye ağabiye sorup duruyordu. Ağabi ise bu kazık soru karşısında ecel terleri döküyordu, soruyu anlayamadığı için de sürekli cevabı "nee?" oluyordu. Şeklin adını soruyor olsa zaten kendi söylüyor "pekii bu kızz ne soruyor?". Ben kahvaltıyı hazırlıyorum bir yandan da onları dinliyorum. Meğer benim kız öğrendiğinin farkında değil hala şeklin adını soruyormuş.. yaa Allahım benim bile jetonum geç düştü tam müdahale edecekken kız soruyu değiştirdi; "ağabicim bu şeklin adını soruyorum, (cevabını da kendi verir) üçgen prizma ya iştee"  O an koptum koptum.. he he hee.... (^_^) kızım, adam olacak çocuk.. (^_^)


3 yorum:

  1. haha maşallah onlara şekillerde diyolaglarda pek tatlıııııı :))

    YanıtlaSil
  2. MERHABALAR BIR YARDIM POSTU YAYINLAMAK İSTERMİSİNİZ :) KENDI BLOĞUMDADA YAYINLADIĞIM LINKINI AŞAĞIYA KOYDUĞUM PAYLAŞIMI BLOĞUNUZDA YAYINLARSANIZ ÇOK SEVİNİRİM:)SEVGİLER:)http://zuutrendss.blogspot.com/2012/11/pamuk-prenses-ve-palyaco.html

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...